Chipotle’in Korkunç Yılı Satış Sona Erdi 20%

Rakamlar içeride ve iyi değiller. Chipotle’in 2016’daki geliri bir önceki yıla göre% 13,3 azaldı ve bir yıldan uzun süredir açık restoranlarda satışlar% 20,4 oranında düştü – satışların beşte birinden fazlası on iki ayda silindi.

Chipotle müşterileri, 2015 yılının sonunda başlayan lokantalarla bağlantılı bir dizi gıda kaynaklı hastalıktan sonra zinciri terk etti. Bunun üzerine, Tex-Mex zincirine daha yüksek gıda maliyetleri vuruldu ve yeni güvenlik tedbirleri sonuçlandı. Daha fazla gıda atık. Aralık ayında CEO’su Steve Ells, 2016’yı “tarihimizin en zorlu yılı” olarak nitelendirdi.

Gümüş astarı, patlama öncesi seviyelere henüz yakın olmamasına rağmen, her şey daha da gelişiyor. Ekim ayında satışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre% 20 azaldı, ancak bu düşüş Kasım ayında sadece% 1.4 oldu. Aralık itibarıyla, gıda güvenliği krizinin zirve noktası olan Aralık 2015’e kıyasla satışlar% 14.7 artış gösterdi. Mali İşler Direktörü Jack Hartung yatırımcılara Perşembe günü “Yatırım eğilimi konusunda iyi hissediyorum,” dedi.

Ells, yaptığı açıklamada, “Önümüzdeki yıl, restoran operasyonlarımızı basitleştirmeye ve iyileştirmeye, markamızı yeniden yapılandırmak için yaratıcı pazarlamayı kullanmaya ve dijital satış çabalarımızı daha da yaygınlaştırmaya niyetliyoruz” dedi. Müşteriler son zamanlarda uzun bekleme süreleri ve mağazalarda temizlik sorunları hakkında şikayet ettiler.

Chipotle, 2017’deki benzer restoran satışlarının “yüksek tek haneli rakamlarla” veya% 10’un altına düşmesini bekliyor. Ayrıca, yeni lokantalarda satışlar, eski lokantalardaki satışların ortalama% 74’ünü oluştursa da, 210 yeni lokanta açmayı planlıyor.

Şirket, işletmeyi yeniden kurmaya çalıştığı için müşteriler için iyi bir haber: Kısa sürede fiyatlarını yükseltmeyi planlamıyor.