Bir Lider gibi düşünmek için Temel Sırlar

Bir konferansa katılıp düşünmediğinizi düşünün;

Öğretmen bir soru sormakta ve cevabı bildiğini sanıyorsunuz. Bildiğinizi düşünüyorsunuz, ancak% 100 emin değilsiniz.

Ne yapıyorsun: elini kaldırıyor musun yoksa başkasının soruyu cevaplamasını mı bekliyorsun?

Bir Lider Olarak Düşünme Sırları

Birçok öğrenci sessizce oturmayı seçmektedir. Bazıları cevabı bildiklerini biliyor, bazıları emin değil. Hepsi hata yapmaktan korkuyorlar.

Kalp atışlarının hızlanacağını ve endişe hareket etmelerine izin vermediğini hissediyorlar. Bu öğrencilerden biriyseniz, o zaman sabit bir zihniyetiniz var demektir.

Elinizi kaldırırsanız ve cevabınızdan% 100 emin değilseniz bile konuşursanız, bir hata yapmaktan korkmazsınız. Tebrikler; Bir lider gibi düşünüyorsun.

Bu risk girenlerin yeni nesil tutumu, Stanford psikolog biridir Carol S. Dweck kitabında araştırıyor Başarı New Psikolojisi: Zihniyet.

Araştırması sayesinde Dweck, kendimiz hakkındaki izlenimin iki farklı zihniyete ait olabileceğini buldu:

1. Sabit Günahkar

İstihbarat, yaratıcı kabiliyet ve karakterimizi anlamlı bir şekilde değiştiremeyeceğimizi varsayan kişi.

Sabit bir zihniyet ortamındaki öğrencilerin aklında tek bir hedef vardır: Asla aptal görünmeyin.

Becerilerin ve istihbaratın belirli özelliklere sahip olduğuna ve karakterlerinin bu yönlerini geliştirmeye yönelik herhangi bir çabanın başarıyla sonuçlanacağına inanmadığına inanırlar.

2. Büyüme Hikmeti

İstenmek için isteği tezahür eden ve başarısızlığı istihbarat ispatı yerine büyüme şansı olarak gören kişi.

Büyüme zihniyetindeki öğrenciler, yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmenin tek yolunun çaba ve sebat yoluyla olduğunu anlıyor. Çaba sarf ettikleri takdirde daha akıllı olabileceklerine inanıyorlar.

İnsanlar çok erken bir yaşta bu iki zihniyetten birini ortaya koyuyor. Risk, başarı ve başarısızlık konusundaki tutumumuz sadece mesleki başarı potansiyelimizi değil aynı zamanda mutluluk şansımızı da belirlemektedir.

Bu okumaya değer bir kitap. Bakalım, bu iki düşünceyi biraz daha keşfederek, onunla olan ilgisini uyandırabilirmiyiz.

Mindsets: Hangisi Daha İyi?

İki zihniyetin kısa açıklamasını okuduğunuzda, muhtemelen büyüme zihniyetinin açıkça daha iyi olduğunu düşünmüştünüzdür. Bu. Hüner, bizde her zaman yok.

Muhtemelen yalnızca bir zihniyetin olabileceğini varsaydınız. Gerçekte, insanlar bazı alanlarda sabit bir zihniyet ve diğerlerinde büyüme zihniyetleri vardır. Örneğin, aile değerlerinizle ilgili bir büyüme anlayışı içindesiniz.

Çok çaba harcamadan, daha iyi bir kişi olabileceğinizi ve çevrenizdeyken insanları daha mutlu hissetmelerine neden olduğuna inanıyoruz. Ancak, matematikle ilgili olarak, sabit bir zihniyet içindesiniz. Düşünüyorsun;

“MATEMATIĞE ASLA IYI GELMEMIŞTIM; NE KADAR ZOR ÇALIŞIRSAM YAPAYIM DA ANLAMIYORUM “DEDI.

Farklı durumlarda iki zihniyetin özelliklerini keşfedelim, bu nedenle onları biraz daha iyi anlayacağız:

Bir makale yazmanız gerekir, ancak bunu yeterince yazacağınızdan emin değilsiniz.

Sabit bir zihniyette, yüksek puanlar almak için her şeyi yaparsınız, bu hile yapmak veya deneme yazma web sitelerinde bir makale siparişi vermek olsa bile.

Bir büyüme zihniyetinde, sınıf için okumak yerine öğrenmeyi öğrenmekle daha fazla ilgileniyorsunuz. Mümkün olduğunca çok şey öğrenme motivasyonunu buluyorsunuz ve testi mümkün olduğunca çözüyorsunuz. Skor bu kadar büyük değilse, onu geliştirmek için daha fazla bilgi edinin.

Dweck kitabında açıklıyor: “Eğer iyiye olabilir, neden atık zaman, ne kadar büyük bir aşkın ispatı ve üzerinde?”

Sabit bir zihniyetteki bir öğrenci, değerlerini iyi bir derece ile ispatlamak ister ve bunu elde etmek için dolandırıcılık yaparlar. Büyüme zihniyetindeki bir öğrenci sürekli daha iyi olmaya çalışır ve eksiklikleri gizlemez.

• Öğretmen, çok zorlu bir projenin ekip lideri olmak isteyen birini sorar.

Sabit düşünceye sahip bir öğrenci görev için uygun olmadığını düşünüyor. Bütün bir ekibin sorumluluğunu üstlenmekten korkuyorlar. Öte yandan, bir büyüme zihniyetinde bir öğrenci meydan okumaya isteklidir ve bir takım lideri olarak başarılı olmak için her şeyi yapar.

• Başvurduğunuz kolej, o konuyla ilgili hangi zihniyetin bulunduğunu da gösterir.

Daha az seçkin bir üniversite seçerseniz ve size meydan okumaz dersler seçerseniz, sabit bir zihniyet içindesiniz.

Öte yandan, en seçkin üniversitelere başvuruyorsanız ve karşılaştıkları engeller ne olursa olsun başarılı olmak için taahhütte bulunursanız, büyümeyi belirleyen zihniyet sizdedir.

Neden sırtına vurmak istiyoruz?

Bu bir sır değil: insanlar onay almak zorunda. Başkalarının bizim için ne düşündüğü hakkında önemlidir. Sırtındaki patlamaya ihtiyacımız var. Herkesin gözünde iyi görünmesi için bu ihtiyacı aşırı olduğunda, bize doğru iter sosyal anksiyete .

Başkalarının beklentileri ile kendimizi sürekli olarak gördüğümüz bir durumdur.

Beklentilerini çok büyük ve yeteneklerimiz çok düşük gibi görüyoruz. Boşluk çok büyük. Sonuç olarak, sosyal ortamlarda engelleniyor ve utançtan korktuğumuz için sessiz kalmayı tercih ediyoruz.

Bir şey hakkında sabit bir zihniyet halindeyken, başkalarının övgü almak istersiniz. Kendiniz hakkında iyi hissetmek için onlara ihtiyacınız var. Başkalarının verdiğiniz değere göre değerlendiniz.

Böyle bir zihniyet içinde kendinizi yakalarsanız, kendinize hatırlatmaya devam edin: içine sıkışmış değilsiniz. Kendinize meydan okuyorsanız büyüme zihniyetine doğru ilerleyebilirsiniz.

Düşünsene: seni nasıl seversin?

Zihniyet Değiştirme … Nasıl, Kesinlikle mi?

Carol Dweck yaptığı araştırmalar sayesinde övgülerin öğrencileri sabit zihniyet ortamına ittiğini fark etti. Bu tutumu, öğrenebilecekleri zorlu görevleri reddeden gösterdiler. Onların kusurlarını açığa vurmamaya ve yeteneklerini sorgulamaya karar verdiler.

Ancak öğrenciler çaba gösterdiklerinde,% 90’ı zorlu bir görevle yüzleşmeyi seçti ve büyüme için bir fırsat olarak gördü.

Bu bize güzel bir ders verir: Sonuçlardan çok yolculuğa değer verirsek zihniyetimizi değiştirebiliriz.

Bir büyüme zihniyetine doğru ilerlemenize yardımcı olacak birkaç öneri parçası:

1. Sesin Kendini Kabul Etmesini Geliştirin

Bu yapılması kolay bir şey değildir. Büyüme zihniyetini geliştirmeye yönelik ilk adım kendinize iyi hissettiren şeyleri yapmaya başlamanız gerektiğine ikna etmektir. Başkalarının, sonuçlarınız hakkında yeterince iyi hissetmelerinin onaylanmasına gerek yoktur.

Sadece sonuçları değil, çabalarınızı da kabul ettiğiniz bir dergiyi tutmaya başlayın. Yaptığınız küçük adımları ve aldığınız her küçük meydan okumayı yazın.

O anda ne gibi bir şey hissettiğini yaz. Zamanla, sana uygun hissettiği için seçim yapmaya başlayacaksın.

2. Gym’e git

Bir dakika ne? Jimnastik salonuna gidiş sizi nasıl büyüme zihniyetine getirebilir?

Sadece düşünmek: fitness rutin harika hedeflere ulaşmada yeteneğine sahip olduğunu sizi ikna edecektir. Kendinizi her geçen gün değişen görürsünüz. Vücudunuzdaki değişiklikler değil, zihniyetiniz de değişecektir.

Büyümenin başarılacağı konusunda bir güven geliştireceksiniz. Üstelik, yolculuğun kendisini nasıl değerlendireceğinizi öğreneceksiniz.

3. Bu Zorlu Kursu Alın

Hemen kaydolun! Sınıf hakkında endişelenmeyin; Eğer geçtiğin sürece harika Ve öğrenme uğruna öğrenmek için çaba gösteriyorsanız geçeceksiniz.

İlham almak için arayın. Sizin için bir bilgi dünyası açılacaktır. Öğrenmek her şey ile, olan sınırlarını zorlayan . Büyüyorsun

4. Düşündüğünüzü söyleyerek pratik yapın

Sabit bir zihniyetteyken, insanlara ne duymak istediklerini söyleyen veya bazı durumlarda hiçbir şey söylemeyen ustasın. Büyüme zihniyetine doğru ilerlemek için, ne düşündüğünüzü söyleyerek pratik yapmalısınız.

Bu insanlara hakaret etmeye başlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sadece demek güven kazanıyor bir doğrucu bir şekilde kendinizi ifade etmek. Pratikle ona daha iyi gelirsin.

. Başkalarını Başarısızlıklarınız İçin Suçlamayın

Dweck, kitabında, sabit bir zihniyet olan insanlar, yaşadıkları çatışmalar hakkında konuştuklarında suçlu davranmaya eğilimli olduklarını açıklıyor. Sık sık ortaklarını suçlarlar, ancak kendilerini suçlama eğilimi gösterirler.

Büyüme zihniyetindeyken, eşinizin kusurlarını çatışma için suçlamadan kabul edebilirsiniz. İletişiminizi bir çözüm olarak görüyorsunuz.

Büyümeye Hazır mısınız?

Dweck bu iki zihniyetin detaylarını araştırıyor; bu nedenle bu konuyla ilgileniyorsanız kesinlikle kitabı almalısınız.

Kesinlikle yapmanız gereken şey budur: deneyin!

Unutmayın: Eğer sabit bir kapasiteye sahip doğmuş değildi. Potansiyeliyle doğdunuz ve bu liderlik potansiyelini en büyük büyümeye götürmek size kalmış.

Bir lider gibi düşünüyormusun? Aşağıya bir yorum yazın.