Borsa Nedir?

Bu makalemizde sizlere Borsa Nedir?,borsa nasıl oynanır,borsadan nasıl para kazanabilirim gibi konularla bilgilendirmek istedik.Belirli bir miktarda birikmiş paranız var ve bu parayı iyi bir şekilde değerlendirmek istiyorsunuz. Kuyumcudan altın alarak evde herhangi bir yerde saklamak size artık mantıklı gelmiyor ve döviz bürolarından döviz almanın da eski moda olduğunu düşünüyorsanız, aslında doğru yolda olduğunuzu ve bir borsa yatırımcısı olmanız gerektiğini söyleyebilirim. Borsa yatırımcısı olmak bu kadar kolay mı? dediğinizi de duyar gibiyim.

Borsa Nedir?

Borsa Nedir? Elbette bir borsa yatırımcısı olmak kolay değildir, ama günümüz olanaklarından tam anlamıyla faydalanarak bu işlemi kolaylaştırabiliyorsunuz. Borsanın size karmaşık bir piyasa olarak geldiğini ve sanıldığı kadar da yüksek kazanç elde edilmediğini düşünüyor olabilirsiniz.  Warren Buffett borsaların en ünlü yatırımcılarından ve 2008 yılında dünyanın en zengin insanı listesinde 1. sırayı aldı. Borsada izlediği yol ve yaptığı işlemler ile 50 doları nasıl 400 milyon dolara dönüştürdüğünü internet ortamında kolaylıkla bulabilirsiniz. Eğer borsa yüksek kazanç sunuyor olmasaydı, Buffett’a ayrıcalık mı tanıdı?

Borsada para kazanmak herkesin hayalidir. Ama önemli olan borsada atılan adımlardır ve bu adımlar para kazanıp kazanmayacağınızı belirleyecektir. Borsa nedir, borsa nasıl oynanır, nasıl para kazanılır, sürekli kazanç nasıl sağlanabilir, alım – satım işlemleri, analizler nasıl yapılır, teknikler, stratejiler üzerine sifirnokta.com sitem üzerinde bunu birçok makale ile sizlere anlatmaya çalıştım. Aynı benim sitemde olduğu gibi, bunu anlatan birçok site var ve aracı kurumların sitelerinden de bu yazıları okuyabilirsiniz. Yazıları okumaya başladığınız zaman ortak nokta olarak göreceğiniz noktalar, borsa bilgisine sahip olmanız, kendinize ait bir yatırım stratejinizin olması, iyi bir piyasa takipçisi olmanız gibi noktalardır. Her internet sitesinin ortak noktalarının bu konular olması bunun gerçek olduğunu sizlere söylemekte.

Birikimlerinizi değerlendirerek geleceğe yönelik yatırım yapmak, emekliliğinizde rahat bir yaşam sürmek, çocuklarınıza daha iyi bir gelecek verebilmek gibi birçok isteğiniz nedeniyle para kazanmak istersiniz. Ayrıca parası olan olmayan herkes para kazanmak ister! Borsa bilgisine sahip olarak yatırım yapıp, borsadan da para kazanmanız mümkündür. Yeni yatırımcı olmak isteyenlere özel olarak bu yazıyı yazmam gerektiğine inandım ve sizlere borsa hakkında en temel bilgileri vermek istiyorum.

Borsa Nedir,Borsa Nasıl Oynanır

Borsa en kısa ve öz tanımıyla, ticarete konu olan malların alım – satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasadır. Bu tanım size pek açıklayıcı gelmemiş olacaktır. Ticarete konu olan mallar günlük yaşantımızdan tanıdığımız emtialardır. Yani değerli madenler (altın, gümüş), sanayi metalleri (alüminyum, bakır, …), tarım ürünleri (buğday, mısır, pamuk, …), enerji ürünleri (petrol, doğalgaz, …) gibi daha birçok malı kapsar. Aynı zamanda ticarette kıymetli evraklar olarak bilinen ve borsa denildiğinde aklınıza öncelikle gelen hisse senetleri, tahvil, bono gibi yatırım araçlarıdır.

Borsanın kurumsal olmasının nedeni, her borsanın kendine özgü kurallarının ve bir yapısının olmasıdır. Piyasa olması ise tahmin edeceğiniz üzere alım – satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmalarıdır.

Borsa kelimesini duydunuz anda aklınıza hisse senetlerinin gelmesinin nedeni ise; borsaların doğuşunun hisse senetleri ile olmasıdır. 15. yüzyılda, dünya deniz ticaretinin yaygınlaşmaya başladığı dönemde, ticari işlemlere ilk kıymetli evraklardan olan poliçeler dahil olmuştur. Bir süre sonra da hisse senetleri bu ticari işlemlerde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Hisse senetlerinin yoğun kullanımı doğal olarak işlem hacmini arttırmış. Bu işlemler sokak ortalarında, kahvelerde yapılmaktaydı ve artan işlem hacmi bu işlemlerin kayıt altına alınması ve daha güvenli mekanlarda gerçekleştirilmesi gereksinimini doğurdu. Çünkü yüksek işlem hacmi demek yüksek miktarda paranın döndüğü anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda o dönemin en önemli liman kentlerinden olan Belçika’nın Anvers kentinde ilk borsa binası kuruldu. Daha sonra Amsterdam ve Avrupa’nın diğer kentlerine yayıldı. 17. yüzyıla gelindiğinde ise dünyanın hemen her yerinde borsa binaları işlemeye başladı.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yapılan işlemler de alıcı ve satıcılar fiziki olarak bir araya gelmezler. Yani benim bir alıcı olduğumu düşünün ve sizin de bir malınız var, ben bunu satın almak istiyorum. Bu işlemler için bir araya gelmeyiz ve bu işlemleri bizim için bir nevi vekilimiz sayılan aracılar yapar.

Aracı kurumlar, sizin yerinize borsa işlemlerinizi gerçekleştiren kişilerdir. Siz borsaya iletmek istediğiniz alım – satım veya daha önce detaylı bir şekilde bahsetmiş olduğum emirleri aracı kuruma iletirsiniz. Aracı kurum bu emirleri, borsa mevzuatına uygun bir hale dönüştürür ve borsaya bu şekilde iletir. Bu şekilde yapmak istediğiniz işlem gerçekleştirilir.

Borsada yatırım yapmak demek, bir malı düşük fiyattan satın alıp, fiyatı yükseldiği zaman satmanız anlamına gelir. Bu şekilde oluşan alım – satım arası farktan da kazanç elde etmiş olursunuz. Gördüğünüz gibi aslında basit bir temeli var. Ama dikkat edilmesi gereken nokta, bu fiyatların ne zaman düştüğü ve ne zaman yükseldiğidir! Borsa düşerken nasıl kazanabileceğinizi görmek için resme tıklayın.

Az çok eğitim hayatınızda edindiğiniz bilgiler sayesinde, bir malın fiyatının arz ve talep dengesinden oluştuğunu öğrenmişsinizdir. Kesinlikle doğru bir bilgidir. Ama önemli olan nokta arz ve talep neye göre değişim gösterir, nelerden etkilenir ve nasıl oluşur? Bunu düşündüğünüz zamanda ilk bakışta kesinlikle karmaşık gelecektir. Ama bu konular ile okuyacağınız kaliteli bir yazı size aslında bildiğiniz faktörlerden etkilendiklerini ve oluştuklarını gösterecektir. Bu faktörleri öğrendiğiniz zaman bir malın fiyatının ne yönde ilerleyeceğini kolay bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

Borsanın devreye girdiği nokta ise teknik analiz kısmıdır diyebilirim. Teknik analizler, bir malın fiyat grafiklerinin okunmasını sağlar. Yani bu grafikler bir malın fiyatının geçmiş sürelerde nasıl bir değişim gösterdiğinin işlendiği grafiklerdir ve analiz yöntemleri sayesinde de gelecekte bu fiyatların ne yönde ve hangi aralıkta ilerleyeceğini anlayabilirsiniz.

En basit şekliyle borsada yatırım yapmak bu şekildedir. Yapabileceğiniz farklı alım – satım işlemleri ile ilgili bilgileri sizlere daha önce iletmiştim ve borsa beklentilerinizi tam olarak belirleyip buna göre en uygun yatırım stratejinizi belirleyerek istediğiniz yolu izleyebilirsiniz.

Borsa Bilgisi ve Deneyimi Nasıl Kazanılır?

Borsada yatırım yapmak istiyorsanız, mutlaka bilgi ve deneyim kazanmanız gerekiyor. Bunun için borsa eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca günümüzde interneti kullanarak borsa hakkında birçok bilgiye ulaşmanız mümkündür. İnternette ünlü borsa uzmanlarının kaleme aldığı yazıları bulabilir, oluşturulan sağlam borsa bloglarını takip edebilir, aracı kurumlar ve yatırımcı bilgilendirme platformları tarafından sunulan eğitim programlarına katılabilirsiniz. Bu eğitimlerin bazıları ücretsizken, bazıları ücretli olarak sunulmaktadır. Eğitimler ücretli bile olsa borsada para kazanabilmek ve başarılı olmak için edinebildiğiniz kadar çok bilgi edinmelisiniz. Borsa nedir öğrenmeli, işlemler konusunda deneyim kazanmalısınız.

Borsa kitapları, eğitim videoları, online seminerler ve demo hesaplar gibi birçok bilgiyi internette bulabilirsiniz. Gerek kaydınızı yaptırarak bu eğitimlerden faydalanabilir gerekse doğrudan bilgisayarınıza indirerek bilgilenmeye başlayabilirsiniz. Teorik bilgilerin yanı sıra tecrübe kazanmanız da gerekmektedir ve demo hesaplarda bunu kolayca yapabilirsiniz. Paranızı riske atmadan sanal para ile borsa işlemi yaparsınız ve böylece hem deneyim kazanırsınız hem de strateji geliştirebilirsiniz.

Borsada Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Borsalar benim için mükemmel mekanizmalardır ve belki de bu kadar övgüyle bahsediyorum. Elbette borsanın çeşitli dezavantajları da bulunmaktadır. Piyasanın yapısından kaynaklı olan aracı kurumlara komisyon verilmesi gibi dezavantajları bir kenara ayırdığımızda söz konusu diğer dezavantajlara maruz kalmanız ise size kalmıştır. Bunun nedeni eğer bilgisiz ve deneyimsiz, aşırı getiri beklentisi olan hırslı bir yatırımcı iseniz, bu noktalar sizi direkt etkileyecek ve kayıp yaşamanıza neden olacaktır. Örneğin manipülasyon dediğimiz dezavantaj nedeniyle bu saymış olduğum özellikleriniz nedeniyle kolayca kayıp yaşarsınız. Ama borsa bilgisine sahip, psikolojik açıdan piyasada işlem yapmaya hazır ve kendi yatırım stratejisi olan bir yatırımcı iseniz, bu manipülasyondan etkilenmeniz mümkün değildir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken ilk konu, borsa bilginizin olduğundan emin olmaktır.

Borsa bilgisine sahip olduğunuz zaman, piyasanın nasıl işlediğini bildiğiniz için nasıl bir yol izlediğiniz de para kazanacağınızı anlayacaksınız. İyi bir piyasa takipçisi olarak, arz – talep dengesini etkileyen faktörleri izleyip, iyi bir analist olarak fiyat grafiklerini doğru bir şekilde okuyup gerekli sinyalleri aldığınız da, kimsenin sizi kandırmak amacıyla söylediği tüyolara itibar etmezsiniz. Bu şekilde de dezavantaj denilen bu yönleri kolay bir şekilde etkilenmeden atlatmış olursunuz.

Dikkat etmeniz gereken konuları kısa bir şekilde sıralandırmak istiyorum ve yazımı sonlandırıyorum:

  • Borsa bilgisine sahip olmak,
  • Kendi yatırım stratejinizi geliştirmek,
  • İyi bir piyasa takipçisi olmak,
  • İyi bir analist olmak,
  • Asılsız tüyolara itibar etmek ve
  • Psikolojik olarak kendinizi borsaya hazırlamak.

Kaynak:http://borsanasiloynanir.co/borsa-nedir-yeni-yatirimcilar-icin-ozel-dosya/