Trump Piyasaları Çok Fena Hareketlendirdi

Trump Piyasayı Hareketlendirdi

Trump yine rahat durmuyor açıklamaları ile piyasaları fena bir şekilde haraketlendirdi.Asya seansında Yeni Zelanda Merkez Bankası’nın faiz kararını takip ettik. %1.75 düzeyinde bulunan faizlerde beklendiği gibi herhangi bir değişikliğe gidilmezken Yeni Zelanda Dolarının değerli olduğuna ve diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesi gerektiğine değinilmesi NZDUSD paritesinde aşağı yönlü fiyatlamaları beraberinde getirdi.

Günün devamında açıklanan verilere baktığımızda 10:00’da Almanya Ticaret Dengesi açıklandı. Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden Almanya’daki ticaret dengesi bölge geneline etki ettiği için piyasa katılımcıları tarafından yakından izleniyor. Geçtiğimiz ayın hemen altında 21.4 Milyar Euro fazla vermesi beklenen ticaret dengesinde beklenti altında 18.4 milyar euro düzeyinde fazla olduğunu izledik.

16:30’da ise ABD Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları açıklandı. Haftalık bazda açıklanan İşsizlik Maaşı almak için başvuran kişilerin sayısındaki değişimi gösteren veri bu hafta 250 bin kişi bekleniyordu. Beklentiden oldukça iyi gelen veri 234 bin kişi düzeyinde açıklandı.

Ayrıca akşamüstü gelen bir habere göre ABD Başkanı Trump önümüzdeki 2-3 hafta içinde vergilerle ilgili çok önemli bir açıklama yapacaklarını söyledi. Haberin ardından Dolarda global bazda değer kazancı görüldü.

21:30’da ise İngiltere Merkez Bankası (BOE) Başkanı Carney’nin konuşması var. Londra’da konuşma yapacak olan BOE Başkanı Carney’nin özellikle ekonomik büyüme ve enflasyon hakkında söyleyecekleri, ayrıca Brexit sonrası para politikasına ilişkin net söylemlerde bulunması Sterlin’in diğer para birimleri karşısında sert dalgalanmasına neden olabilir.

Dün 1.0666 desteği altına sarksa da günü bu seviye üzerinde kapatan EURUSD paritesinde bu destek üzeri kalıcılık yükselişin devamını getirebilir. USDTRY kurunda ise 3.6830 desteği deneniyor. TL lehine fiyatlamaların devamı için bu desteğin kırılması gerektiğini düşünüyoruz. Altın’da ise 1226 desteği üzeri fiyatlamaların devam ettiğini görüyoruz. Bu destek 4 saatlik bazda korunduğu sürece 1255 ve 1273 dirençleri gündeme gelebilir.

Kaynak:https://tr.investing.com/analysis/trump-piyasay%C4%B1-hareketlendirdi…-200175187