Tapuda İpotek Varsa Ne Yapmalıyım

Tapu nedir?

Bir taşınmazın başka bir deyişle gayrimenkulün sahibinin kim meydana geldiğini ibraz eden hükümet damgali resmi dokümana tapu denmektedir. Taşınmazın bir borç karşılığında bedeli ölçüsünde teminat gösterilmesi vaziyetine ve borcun ödenmesi sürecinde taşınmazın alışveriş kısıtlamasına ipotek altına almak denir.

Öncelikle insanların kafasında tapu konusunda şu sorular vardır?

  1. Tapuda ipotek kaldırma ücreti
  2. Tapuda ipotek kaldırma kaç gün sürer
  3. Tapu ipotek kaldırma dilekçesi
  4. Tapuda ipotek sorgulama
  5. Tapuda ipotek işlemi nasıl yapılır
  6. İpotekli tapu örneği
  7. Banka ipoteği kaç günde kalkar
  8. Tapu ipotek masrafı hesaplama

Gayrimenkul alım satımlarında ipotekli tapu vaziyetiyle karşılaşmak olasıdır. Tapu dokümanında görünmeyen durum, tapu dairesine gittiğinizde karşınıza çıkacaktır. Bu bir sürpriz olabilmektedir ya da bu biçimde bir durumu baştan bilerek ve göze alarak satın alım işlemini gerçekleştiriyor olabilirsiniz. Satın alabilmeniz amaçlı ipotek kaldırma işlemini yapmanız zaruridir. Bu noktada ne yapılmalı ve nereye başvurulmalı?

İpotek Tapuda Değil Kütükte Görünür

Binanın, arsanın, dükkânın ya da dairenin ipotek altında olup meydana gelmediği tapu senedinde sözlü olmayan olmaz. Bu durumu tapu müdürlüğünde taşınmazın yer aldığı kütük defterinde saptama edebilirsiniz.
Bazen ipoteğin ödenmiş meydana gelmesine nazaran tapu müdürlüğündeki ipotek kaydının silinmesi ihmal edilmiş olabilmektedir. İpoteğin kaynağı tapu müdürlüğünden öğrenilebilir. Bankadan, ipoteği uygulayan kurumdan ya da şahıstan, ipoteği kaldırma yazısı alınır. Bu içerik tapu müdürlüğüne aslıyla eriştirilerek kütükteki ipotek kaydı silinir.

Kredileri">Banka kredisinden meydana gelen ipotek halinin kaldırılması amaçlı alakalı bankaya müracaat edilmelidir. Satıcıyla banka içinde gerekli olan prosedür mahaline getirilir. Eğer taşınmaz malın üstünde bir teminat ipoteği varsa, öncelikle teminatın verildiği müessese ile satışı yapan içinde uzlaşma sağlanır ve ardından yeniden banka ile tamamlanması gerekli olan nihai işlemler gerçekleştirilir.

Kira Öder gibi ev almak istermisiniz;Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olabilirim

Elbette ipotekli tapu ile alakalı başka bir deyişle sıkıntılı meydana gelen taşınmazın alınmaması istikametinde tavsiye daima yapılsa da durumun fiyati göze alınıyor ve onay ediliyorsa inşa edilmesi gerekli olan yapılır. İpotek borcu ödenmelidir. Satıcının ipoteği kapatma gücü yoksa siz etkileyici olarak ipotek bedelini üstlenmelisiniz. ileri ki zamanlarda ipotek amaçlı yapmış olduğunuz bu ödemeyi gayrimenkul amaçlı yapacağınız ödemeden eksiltirsiniz.

Satış İpoteği Durumu

Fakat bir takım vaziyetlerde gayrimenkul üstünde, bankanın bizzat koyduğu krediden doğan satış ipoteği vardır. Bu vaziyette banka ipoteğin kaldırılması amaçlı satıcıya gerekli meydana gelen evrakları hazırlar ve teslim eder. Bu bir bloke çekidir. Satıcı yapılan bu bloke çeki ile ipotek bedelini öder. Satıcı aracılığıyla bankadaki borç kapatıldıktan sonra banka taşınmaz üstündeki ipotek kaldırma yazısını çıkartır. Etkileyici ve satıcı, bu içerik ile tapu müdürlüğüne giderler. Bu noktadan sonra meselesiz bir biçimde standart tapu işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bir minik detay da bankaların aldığı “ipotek fekki ücreti” adı altında edinilen ipotek kaldırma ücretidir. Bu para bankadan bankaya değişim gösterebilir. Bu belge banka ile borç ilişiğinin kesildiğini gösterecektir. İpotek fekki fiyatı belgesinin tapu müdürlüğünde ibraz edilmesi ile beraber, alakalı tapu ünitesi, taşınmazın üzerindeki ipoteği tamamıyla kaldırır. Bu noktadan sonra taşınmazın tüm hakları alışveriş işleminin de tamamlanmasıyla yepyeni hak sahibine devredilmiş olacak ve yenilenen tapu belgesi kendisine teslim edilecektir.