Google Trends İle E ticaret Pazarlaması Nasıl Yapılır

Google Trends ve E ticaret pazarlaması

SATIŞA GİDEN YOLDA NASIL HARAKET ETMELİYİZ
Google Trends  sözcüklerin Satışa Giden Yolda Nasıl Hareket Etmeliyiz aranma hacimlerini belirli bilgiler karşılığında yayınlayan bedava bir analiz aracıdır. Google’nin kullananlara yayınladığı bedava bilgiler gerçekten bir çok girişimci yönünden doğru kullanıldığında para kazandırmak amacıyla çok güzel bir vasıta durumuna geliyor. Google Trends amacıylade tek bir sözcükyi ya da 5 sözcükyi yanyana analiz edebilirsiniz. Analiz amacıylade 2 ya da 3 sözcükyi de aynı anda inceleyebilirsiniz. Satışa Giden Yolda Nasıl Haraket Etmeliyiz

Google Trends Özellikleri

Google Trends normal bir sözcük analizi gerçekleştirmek amacıyla internet sitesinden sözcükyi yazmanız gerekiyor. Arama kutusuna (konuları keşfedin) yazdığınız sözcük ile alakalı bilgileri vermeden evvelce kısa bir süzme adımı gerekiyor. İlk başta 5 senelik veri şeklinde ve dünya çapında tanıttığı bilgileri alçakta anlattığımız şekilde süzmeniz bilhassa e ticaret yapan girişimciler yönünden işlerini kolaylaştıracaktır. Şu sıralar en çok ilgi gören iPhone 7 ürünü ile alakalı kısa bir analiz yapalım. Sitede arama kutusuna iPhone 7 yazıyoruz. Ülkelerde Türkiye’yi seçiyoruz. Tarih aralığı evresinde son 30 günü seçiyoruz. Bunun nedeni ise ürüne gösterilen ilginin yeni başlamsından kaynaklanıyor. Aynı şekilde değişik mamüller amacıyla de diğer bir sözcükyi metnin devamında anlatacağız.

Sonrasında Bütün kategoriler alanı var burayı seçmeden devam edebilirsiniz. Eğer seçerseniz arama neticeleri pek net çıkmıyor. Son olarak ise Google internet arama bölümünü aynı şekilde bırakıyoruz. Diğer bölümleri seçerseniz arama neticeleri azalıyor. Bu şekilde tercihleri yaptıktan sonra karşımıza bu bilgiler çıkıyor.

Google Trends ve iPhone 7 ile alakalı Aramalar

Bugün yaptığımız 30 günlük analize göre 18 eylül ve 18 ekim arasında iPhone 7 aramalarında artış 14 ekim tarihinde doruk yapmış durumda. Alt bölgeye göre ilgi bölümünde ise seçmeniz gereken kısım yan sütunda kent alanı. Burada karşımıza en çok iPhone 7 arayan ilin Sakarya bulunduğu verisi geliyor. Sakarya’nın sonrasında Trabzon, Diyarbakır, İstanbul ve Samsun geliyor. Burada kullanacağınız bilgi ise şu manaya geliyor Google AdWords ya da Facebook reklamlarınızda amaç kent olarak bu illeri seçerseniz ürünü en çok arayan kitleye direk ulaşmış oluyorsunuz. Bu da size daha çok satış olanağı sağlayabilir.

Bir diğer veri ise ilgi konular alanı burada artış gösteren sözcükler ve en alakalı konular alanına ilgi etmeniz gerekiyor. En alakalı sözcükler bilhassa Google reklamlarında kullanacağınız sözcük kümelerinı oluşturur. Çıkan netice ise iPhone, iPhone 6 , Fiyat, Apple, iPhone 6s . Gelelim en mühim sözcük kümelerina Google Trends arama neticelerinde bilgileri seçtikten sonra alakalı sorgular alanına ilgi edin. Burada artış gösteren sözcükler İphone 7 patladı, İphone 7 128 gb, İphone 7 32 gb, aypon 7, İphone 7 simsiyah sözcükleri yer alıyor. Aypon 7 sözcüksine ilgi edin. Türk tüketiciler yabancı mamüllerin adlarını duydukları gibi arıyorlar. Seo yönünden da bu kısım mühim. Diğer kısım yani en alakalı evresinde ise iPhone 7 alakalı en çok aranan 5 sözcükyi göreceksiniz. Bunlar İphone 7 plus, İphone 7 fiyatı, İphone 6s, İphone 7 fiyat ve Apple 7 sözcükleridir. Direk amaç kitle üstüne reklam vermek isteyenler ise “İphone7 fiyatı” sözcüksini seçebilirler.

Son 30 günlük bilgiler


Diğer trends bilgileri amacıyla buraya bakabilirsiniz. iPhone 7 bilgileri

Gelelim E ticarette en çok satan mamüllerden birisi olan Bebek bezinin trendlerine
Bebek bezi e ticaret sitelerinin en çok satan mamülleri arasında başı çekiyor. Bu sözcük senenin her günü arandığı amacıyla zammanaya olarak 12 ayı seçiyoruz. Türkiye bilgilerine göre işte bebek bezinin istatistikleri

Bebek bezi 18 ekim 2015 ve 18 ekim 2016 yılları arasında en çok İzmir’de aranmış. Antalya, İStanbul, Diyarbakır ve Adana diğer bebek bezi amacıyla arama yapan illerimiz. İlgili konularda En alakalı sözcükleri seçtiğimizde ise bebek bezi, bebek, Huggies, Hepsiburada ve Gittigidiyor sözcükleri öne çıkıyor. İlgili sorgular evresinde ise en alakalı sözcükler bebek bezi prime, prima, bebek bezi fiyatları, molfix, molfix bebek bezi olarak belirtilmiş.

Google Trends yalnızca tek bir ürün grubunu ölçmeye yaramıyor. Aynı şekilde değişik ürün kümeleri arasında en çok hangileri aranıyor. bu veriyide kolaylıkla bu analiz aracı ile ölçebilirsiniz. Kısa bir örnekleme ise hepsiburadanın çok satan mamüllerinden 5 adedini seçelim.
1- Bebek bezi
2- Tıraş Makinesi
3- Usb bellek
4- Deterjan
5- LG G4

Google Trends veri örnekleri


Satışa Giden Yolda Nasıl Haraket Etmeliyiz
Kısaca bu bilgiler ne işe yarıyor derseniz e ticaret ile ürün satmak isteyen girişimcilerin reklam vermesinde en mühim etkenleri şunlar oluşturuyor. Reklam işinde şayet doğru amaç kitleye ve bölgeye odaklanmanmaz iseniz reklam bütçenizden verim alamazsınız. bu yüzden her reklam yönetiminde kesinlikle Google trend bilgilerine ilgi etmeyi unutmamalısınız. Unutmayın reklamı çok bireyin görmesi değil gereksinimi olanın görmesi size para kazandırır.