Oyun sektöründe başarıya ulaşmış iş fikirleri

Sizlere oyun endüstrindeki son zamanların en iyi 10 iş fikrini bir araya getirdik.

1 – Sanal gerçeklik egzersiz aleti ile uçarken spor yapın


Oculus Rift gibi şirketler vasıtası ile oyun endüstrisindeki sanal gerçeklik led inovasyonları yaygınlaşmaya başladı. HYVE’nin ilerlettiği Icaros da en tanınmış olanlardan biri. Icaros, kullanıcıların bir taraftan egzersiz yapar iken bir taraftan da fantastik serüvenlar yaşayabilecekleri, uçma taklidi yapan ve sanal gerçek olmaktan faydalanan bir sistem. Sanal gerçeklik fanları sanal gerçeklik gözlüklerini takıyorlar ve egzersiz aletine tırmanıyorlar. Daha sonra uzay, Amazon ormanları ve okyanusun derinlikleri de dahil sanal bölgelarda koştukları şahsi bilgisayar programını başlatıyorlar ve üç ebatlı ve interaktif oyun tecrübesi yaşıyorlar.

Stompz’un ilerlettiği sanal gerçeklik ayakkabıları da kullanıcıların ayaklarıyla oyun içersindeki faaliyetlerini denetim etmelerini sağlıyor. Araba ya da otobüse bindiklerinde midesi bulananlar amacıyla de bir çözüm var: Zencefil kökleri sahibi olan VIRMO hap, sanal gerçeklik sırasında kullanıcının uyumsuz hareketler yapmasına namacıyla olan bulantı, baş ağrısı ya da sersemlik gibi problemler ile mücadele etmesine yardımcı oluyor.

Mutlaka Oku: İnternetten Para Kazanma

2 – Herhangi bir evi perili eve dönüştüren artırılmış gerçeklik oyunu

Üç ebatlı artırılmış sanal deneyimler yaşatan artırılmış gerçeklik sanal gerçekliğin izinden gidiyor. Night Terrors korku oyunu programı bölge haritası, jiroskop sensörler ve kullanıcının telefonundaki kamera ve flaşı kullanarak rastgele bir evi perili eve dönüştürüyor.

3 – Çocuklar amacıyla hacker alet takımı

Piper açısından Minecraft nesili amacıyla tasarlanan kendin yap hacker alet çantasının içersinde Raspberry Pi 2 mini bilgisayar var. Çocuklar bu bilgisayar vasıtası ile bir taraftan en en çok tercih edilen oyunlarını oynarken bir taraftan da elektronik bilimini öğreniyorlar. Aynı şekilde Startup Hackaball’da programlanabilir topuyla eğitici oyunlaştırma trendi katıldı. Oyun heyecanıyla programlamayı birleştiren fırlatılabilir bilgisayar vasıtası ile çocuklar yeni oyunlar buluş edebiliyorlar ve programlayabiliyorlar.

4 – Kullanıcıların avatarlar olarak deneyimler paylaşmasını gerçekleştiren sanal gerçeklik sosyal alanı

Bugünlerde yeni girişimlerin oyunlara yüklenen negatif ve antisosyal damgaya karşı atağa geçtiğini görüyoruz. AltspaceVR kullanıcıların avatarlar olarak deneyimlerini paylaşmalarını sağlıyor. Netflix’i bile izleyebiliyorlar ve enteresan Reddit haberlerini başkaleriyle paylaşabiliyorlar.

Aynı şekilde GamerLink’de benzer tarzlar ve yetenek seviyeleri ile oyuncular arasında bağlantı kuruyor ve aynı vakitte çevrimiçi çok oyunculu oyun tecrübesini yükseltmek amacıyla oyunlaştırmanın sosyal açısından faydalanıyor.

5 – Spor yapın ödüller kazanın!

Tüketiciler sıksık olarak fiziksel egzersiz rutinlerini oyunlaştırmanın yeni yollarını arıyorlar. Oyuncuların egzersiz yaptığı ve karşılığında oyun içi ödüller kazandığı Timi Run Everyday’de tanınmış seçeneklerden biri. Step Ahead: Zombies adlı öykü temalı oyunda bir başka örnek. Giyilebilir teknoloji kullanılarak insanlar zombi istilasından kaçmaya teşvik ediliyor. Böylece belli sürede belli bir uzaklık koşarak hem spor yapmış hem de zombilerden kurtulmuş oluyorsunuz. Giyilebilir aygıt Valedo’da sırt ağrısı olanlar amacıyla fizik tedaviyi oyunlaştırıyor.

6 – Yapılan egzersiz miktarına göre 3 ebatlı yazıcıyla basılan çikolata

Spor yapan tüketicilerin bazıları hala somut ödülleri tercih ediyor. Giyilebilir teknoloji ve 3 ebatlı baskıyı kullanan Exertion Games Lab’den Edipulse, kullanıcı ne kadar egzersiz yaparsa o kadar çikolata basıyor. Edipulse, o gün egzersiz yapılmazsa ufak üzgün surat basıyor ve kullanıcılar hedeflerine ulaşırsa cesaretlendirici mesajlar üretiyor.

7 – Travmatoloji yaşamış gençleri iyileştiren oyun

Oyun endüstrisinin ele aldığı problemlerden biri de akıl sağlığı. Genellikle gençler ve çocuklar söz hususu olduğunda etkileşim kurmak daha da zorlaşıyor. Triangle of Life adlı program Carnegie Mellon Üniversitesi Teknoloji Eğlence Merkezi öğrencileri ile Allegheny Health Network akıl sağlığı eksperleri iş birliği ile geliştirildi. Travmatolojitik deneyimler yaşamış çocukları amaçlayan oyun sıhhatli bilişsel kafaya çıkma yeteneklerini öğretiyor ve olumsuz düşünceler ile olumlu düşüncelerin yer değiştirmesine yardımcı oluyor.

8 – Oyuncuların kanserle yüzleşmesine yardımcı olan bilgisayar oyunu

Oyunlaştırma yalnızca eğlence hedefli olmaktan çıkmaya başladı. Ryan Green açısından yaratılan tıklamalı serüven oyunu “That Dragon, Cancer” Joel’in dört yaşındaki oğlunun kanserle mücadelesini anlatıyor. Cook Intel Tribal Council açısından desteklenen ve geleneksel Alaska öyküsünü iki oyunculu puzzle platform oyununa dönüştüren Never Alone’da antik Alaska mirası öğretiyor.

9 – Akıllı BMX sensörü

Ekstrem spor bilgisayar oyunları genelde gerçek dünya deneyimleri taklit eder. Fakat akıllı BMX Iddo, bu tecrübeye 180 geleneği ekliyor. Alet gerçek numaraları ve yol turlarını tanımak, kullanıcının programına bağlanmak ve kafayarılarını kaydetmek ve paylaşmak amacıyla sensörler kullanıyor. Aynı vakitte ışığı, ısıyı ve nemi algılıyor ve bu sayede oyuncunun kendi optimum performans koşullarını değerlendirmesini sağlıyor.

10 – Tüketicilerin ikazları daha süratli okumasını gerçekleştiren akıllı bileklik

Doğrusunu söylemek gerek görülürse Uno Noteband bir oyun aracı değil fakat biz bu akıllı bileklikten çok etkilendik. Spritz’in süratli okuma teknolojisini kullanan Uno Noteband tüketicilerin anlık ikaz güncellemeleri almalarını sağlıyor. Spritz’i birçoğunuz bilmiyor olabilir. Spritz rastgele bir kullanıcının okuma süratini arttıran metin akışı sistemidir.