Kredi Başvurumu Banka Neden Reddediyor

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

İnsanlara İhtiyaçlarını Bankalarla Karşılıyorlar

Bu makalemiz genelde insanların banka kredi başvurularının reddetme sebepleri ile ilgili.Günümüzde tüketimin her alanda süratle yükselmesi kitleleri daha çok nakit tüketimine yöneltmiştir. Bu gaye ile da insanlar parayı bulacakları en asli yere; bankaya yönelmişlerdir. İnsanların detaylı alanlarda nakit gereksinimlerine cevap verme programı olarak tarifleyebileceğimiz kredi tüketimi banka-müşteri arasındaki en süregelen bankacılık prosedüridir.

Uygun koşullar sağlandığında olası olduğunca çok şahsa kredi sunabilcek bankaların mühim işlevlerinden biridir. Ancak bankalardan kredi isteyenin müşterilerin ihtiyacına her vakit olumlu cevap verilmeyebilir. Peki, bankalar müşteriye kredi vermek amacıyla birbiriyle yarıştığı durumda bir kredi müracaatını namacıyla reddeder, şimdi bunun cevabını sıralayalım:

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Talep ettiğiniz kredi miktarı ile bütçeniz birbirine uymalı. Örneğin kredi müracaatı yaptınız. Bu gaye ile aldığınız meblağ ve taksit ödemelerine karşılık bankaya maaşınız ya da ev, arsa gibi taşınmazları ipotek olarak göstermelisiniz. Eğer talep ettiğiniz kredi miktarı ya da taksit ödemeleriniz gelirinizden ya da elinizdeki taşınmazlardan çok  ise banka haluyla size kredi vermeyi reddedecektir.

Daha Fazlası

Kredi talep eder iken bilgilerinizi doğru ve kusursuz vermelisiniz. Başvuru sırasında bankaya hatalı ya da eksik bilgi vermek de kredi ret nedenleri arasındadır. Gelir bilgilerinizi, diğer bankalarla olan ilişkilerinizi ve diğer kimlik bilgilerinizi kusursuz vermek halundasınız. Banka sizin beyanınız dışında bankacılık sisteminden de bilgi alabilmektadır. Daha müracaat sırasında bu gibi hatalı ya da eksik bilgilerle bankanın size olan güvenini zedeler ve en başta yitirmiş olursunuz.

Bankalarla sıksık ilişkiniz olmalı. İlk defa bankaya gidip kredi çekmek tahmin edilenin aksine dezavantaj teşkil edebilir. Çünkü hesap açmak, kredi kartı kullanmak gibi süregelen banka prosedürleriniz yoksa hangi bankaya gider iseniz gidin o banka amacıyla meçhul birisiniz demektir. Bankalar sizi tanımak amacıyla tekrar kendi yöntemlerini kullanıyor. Daha evvelce aldığınız bir kredi ya da kredi kartı, açtırdığınız hesap, verdiğiniz otomatik ödeme talimatları bütün bankaların ortak havuzunda depolanır. Bankalar ile ilgili çok çok bilgi sahibi olamadıkları şahıslara kredi vermemeyi tercih edebilirler.

Bankacılık prosedürlerinde temiz bir geçmişe sahip olmalısınız. Bankacılık sisteminde her müşterinin bir kredi notu vardır. Bunu öğrenci karnesine benzetmek olasıdür. Daha evvelce rastgele bir bankaya rastgele bir prosedür hedefiyle başvurduğunuzda kredi notunuz prosedüreye başlamış demektir. Vaktinde yatırdığınız kredi kartı borçlarınız, sadık bir şekilde ödediğiniz kredi taksitleriniz hanenize artı puan olarak yansıyacak ve kredi notunuzu artıracaktır. Ancak aksi hallerde kredi notunuz düşecek ve bu da kredi alabilmek amacıyla bankaya başvurduğunuzda müracaatnuzun reddedilmesi olarak size yansıyabilecektir. O gaye ile banka prosedürlerinizde her vakit koşullara ve kurallara uymaya özen göstermelisiniz.

Aynı anda aniden çok bankaya başvurmayı meziyet zannetmeyin. Kredi prosedüriniz amacıyla detaylı bankalarla irtibata geçmek ve fiyat incelemesi gerçekleştirme kuşkusuz mühimdir. Ancak bir bankadan cevap almadan aynı anda diğer bir bankaya başvurmak bazı durumlarda umulmadık halleri meydana çıkarabilir. Çünkü aynı anda diğer bankalarla irtibata geçerek bankalar arasında bir nevi fiyat kızıştırarak faiz indirimi pazarlığı gerçekleştirme isterken bu hal sizin aleyhinize neticelere yol açabilir. Çünkü yaptığınız bu prosedür bankaların ortak bilgi havuzunda gözükecek ve bu da başvurduğunuz bankanın size olan güvenini olumsuz etkileyecektir.

Kredilerin kendi içersinde özel koşulları olduğunu unutmayın. Arada sırada kredi çekmek amacıyla gereksiniminiz olan genel koşulları sağladığınız durumda kredi müracaatnuz reddedilebilir. Bu durumda kredim amacıyla reddedildi diye kendi kendinize sorarken kredi prosedürlerinde her kredi türünün kendi içersinde özel şartlar taşıdığını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin tüketici kredisinin bir üst sınırı vardır. O sınırın üstünde bir talebiniz olduğunda hemen reddedileceksiniz. Ya da konut kredisi de her konut amacıyla geçerli olmayabiliyor. Aynı şekilde çiftçi kredisi kullanmak amacıyla mutlaka Çifti Kayıt Sistemine (ÇKS) kaydınızın bulunması gerekir. Bu özel koşulları sağlamadığınız takdirde kredi müracaatnuzun banka doğrulusunda reddedilmesi kaçınılmaz olacaktır.