Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pasaport başvurusu yapmak.Çiplerinde parmak izi bulgulari sahibi olan pasaportlar bugünden itibaren verilecek. Yeni pasaportlarda hangi bilgiler olacak?

Pasaport başvurusu yapmak.Çiplerinde parmak izi bulgulari sahibi olan pasaportlar bugünden itibaren verilecek. Yeni pasaportlarda hangi bilgiler olacak? Nasıl başvurabilirsiniz? Eski pasaportlar ne olacak? İşte bilmeniz gerekenler…

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Schengen delegesi ülkelere vizesiz seyahat yapabilmesi amacıyla şartlardan biri olan AB’ye uyumlu yeni pasaportlar bugünden itibaren veriliyor.

YENİ PASAPORTLARDA NELER OLACAK?

Yeni pasaportların çiplerinde, biometrik data ve bireyin parmak izinin yanı sıra şahsa ait ad, soyad, doğum yeri-tarihi, uyruk, kimlik ve pasaport numarası, cinsiyet gibi şahsi bilgiler de bulunacak.

PASAPORTLARIN ŞEKLİ DEĞİŞECEK Mİ?

Vatandaşlar pasaportlara bakınca bir farklılık görmeyecek. Sadece arka kapakta yer alacak çip, kapağın kalın durmasına namacıyla olacak.

BAŞVURULAR BAŞLADI MI?

Çipli pasaport amacıyla başvurular başladı, dağıtımlar ise bugün itibariyle başladı.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Vatandaşlar e-pasaporttan, pasaport başvuru birimlerinden randevu alacak. Randevu alan bireyin 10 dakika evvelce randevu alınan yerde olması gerekiyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yapılan pasaport işlemleri, 1 sene içersinde Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

PASAPORT ÇIKARTMAK İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

Başvuru yapacak bireyin yanısıra nüfus cüzdanı, 2 adet fotoğraf bulunması gerekiyor. Evrak teslimi ardından ise parmak izi veriliyor.

Parmak izi ardından müraacaat ile beraber Vergi Daire Başkanlığı’na çevrimiçi ulaştırılıp, merkezi olarak şahsileştirilip, PTT kanalı ile vatandaşlara 3-7 günde postalanacak.

ESKİ PASAPORTLAR NE OLACAK?
Yeni pasaportlar alındıkça eski pasaportlar geçerliliğini yitirecek. Halihazırda vizesi olanlar vizelerini kullanmaya devam edecek.