İş Kurmak

Kendi işini kurma hayalini kuranlardan mısınız? Kendi kendinizin patronu olacaksınız ve kendi kaderinizin kaptanı. Çok mu zor? Şüphesiz öyle.

Yeni Bir İş Kurmak

Kendi işini kurma hayalini kuranlardan mısınız? Kendi kendinizin patronu olacaksınız ve kendi kaderinizin kaptanı. Çok mu zor? Şüphesiz öyle. Uğraştırıcı mı? Kesinlikle. İyi bir başlangıç amacıyla varlıklı ve eğitimli olmak mecburiyetinde mısınız? Esasında değil. Yapabilir misiniz? Tüm işaretler eveti gösteriyor. Öyleyse bunu nasıl yapacaksınız ve nasıl başarıyı sağlayacaksınız?

Plan, ! Bu yolda denenmiş ve ispatlanmış birtakım doğru yollar var ve biz size atmanız gereken doğru adımları göstereceğiz. Haydi başlayalım!

Gerekli Adımlar

1.Bir fikriniz olsun. Bu her vakit gerçekleştirme dilediğiniz bir ürün olabilir ya da insanların gereksinimi olduğunu düşündüğünüz bir hizmet. Belki de insanların gereksiniminin olduğunun şimdilik farkında olmadığı bir hizmet, zira daha buluş edilmemiştir. Zeki ve üretken bir insanın beyin fırtınası adımında sana katılımı hem keyifli hem de yararlı olacaktır. Basit bir soruyla başlayın “ne yapabiliriz?” Amaç bir iş planı hazırlamak değil, yalnızca biraz düşünce toplamak. Çok çok düşünce işe yaramayabilir ama birkaç tanesi de aslında işe yarayacak türden olacaktır.

2.Bir isim bulun. Bir iş fikriniz olmasa da siz bunu yapabilirsiniz; isim güzel olursa belki de iş fikrini bulmuş bile olabilirsiniz. Planınız büyüdükçe ve işler şekillenmeye başladıkça, ideal bir isim de meydana çıkacaktır. Ama bu işin sizi erken aşamalarda meşgul etmesine izin vermeyin. Plan yapar iken aklınıza gelen isimleri not edin, sıksık değişmesine aldırmayın.

3.Amaçlarınızı belirleyin. Ekonomik bağımsızlık mı istiyorsunuz, ya da mamülünüzü en yüksek fiyatı verene mi satmak istiyorsunuz? Küçük ama devamlılıklı, sevdiğiniz ve sıksık gerçekleştirme dilediğiniz bir iş mi istiyorsunuz? Bunlar yolun başında iken karar vermeniz gereken ayrıntılardır.

4.Takımınızı belirleyin. Tek başınıza mı çalışacaksınız yoksa 1 ya da 2 itimat edilir arkadaşla mı bu yola devam edeceksiniz? Bu masaya daha çok sinerji getirecektir, zira herkes meydana bir düşünce atacaktır. Son vakitlerde iyi iş yapmış ikilileri düşünün:

John Lennon and Paul McCartney

Bill Gates and Paul Allen

Steve Jobs and Steve Wozniak

Larry Page and Sergey Brin

Her koşulda iki doğrultuda da eşitlik olduğunda ortaklık fayda getirdi ve onlardan her birisi milyarder oldular. Bu her ortaklığın milyarderlik getireceği manasına mı geliyor? Hayır, ama zarar da vermez.

İşin ciddi bir duruma gelmesi

a. Bir avukat bulun. Çalışan sınıftan işveren sınıfına geçerken pek çok zorluk sizi bekler. Yönetmelikler, evraklar, kurallar, vergiler, kontratlar bu yolda karşılaşılacak güçlüklerin birtakımlarını oluşturuyor. İşler zorlaştığında arayacağınız birinin olması kafanızı rahatlatmanın yanısıra başarı amacıyla size yardımcı olacak iyi bir kaynak olacaktır.

b. İşe girişinizi oluşturun. Ne tür bir işe sahip olmak dilediğinizi düşünün, şirket mi yoksa yalnız mı çalışacaksınız? Vergi amacıyla ve çekeceğiniz yatırımcılar amacıyla şunlar mühim noktalar.

c. Parayı düşünün. Banka, kapitalistler, melek yatırımcılar, kendi birikiminiz; hepsi kullanmak mümkün finansal kaynaklardır. Yatırımcıya yardım edecek dört takım insan vardır: sizin fikrinizi paylaşan yatırımcılar, aileniz, arkadaşlar ve bankalar.

İşe başlarken gerçekçi olun. Ürettiğinizi belki de %100 karşılayamayacaksınız. Kendinizi toparlayana ve iş oturana kadar yeteri kadar birikiminiz olduğuna emin olun.

50.000 dolar tutacağını düşündüğünüz işe başladınız ve tüm malzemeleri aldınız. İkinci ay geldiği vakit daha yerinizde saydığınızı ve üstelik de ödenecek pek çok şey olduğunu gördünüz. Panik yok. Her şey normal. Bu olduğunda tek yapmanız gereken kendi kaynaklarınıza dönmek olacaktır. Bu yüzden şayet imkânınız varsa, bir sene hiç geliriniz olmayacakmış gibi para biriktirin ya da ayarlayın.

d. Finansal başarıya götürecek yolunuzu çizin. Ürününüzün ya da sunduğunuz hizmetin kaç lira olacağına karar verin. Bunun üretimi size kaç liraya mal olacak? Bütün giderleri de göz önünde bulundurarak kârınız amacıyla kaba bir taslak çıkarın.

e. Bu alandaki rakiplerinizi denetleyin. Aynı ürünü kaça sattıklarına bakın. Siz ürüne değişik bir özellik ekleyip daha iyi bir fiyata satabilir misiniz?

f. Giderlerinizi yakından takip edin ve projelerinizle giderlerinizi dengeli tutmaya çalışın. İster ufak işletme olun ister büyük, paranızın nereye gittiğini her vakit bilmelisiniz.

Eğer elektrik faturası beklediğinizden yüksek gelmişse, buna ilgi edin ve birtakım ışıkları söndürün.

Bir şeyin israf edildiğini gördüğünüzde ne kadar lüzumlu olduğunu hesaplayın ve geri kalan bölümünü kullanmayın.

g. Bir iş planı hazırlayın. Bir iş planıyla, sadece işinizin nasıl olacağını açıklamakla kalmayacak aynı vakitte yatırımcılar, bankacılar ya da başka ilgililer amacıyla de bir tanıtım hazırlamış olacaksınız. Planınız şunları içermeli:

Genel bir taslak hazırlanmalı. Genel anlamda iş konseptiniz nasıl olacak, nasıl para getirecek, ne kadar paraya gereksiniminiz olacak, meşru olarak da dahil işiniz neye dayanıyor, beraber çalışacağınız insanlar ve özet olarak yaşam hikayeleri ve işinizi kazançlı gösterecek herşey.

İşin tanımlanması. Daha özel olarak işinizi tanımlayın ve pazara nasıl uyum sağlayacak anlatın. Kime satış yapacaksınız ya da nasıl mamülünüzü müşteriye ulaştıracaksınız? Eğer bir şirketseniz,LLC ya da tek patron sizseniz namacıyla o yolu seçtiniz? Ürününüzü tanıtın, büyük özelliklerini ve namacıyla insanların onu tercih edeceğinden bahsedin.

Pazarlama stratejileri. Eğer başarılı olmak istiyorsanız pazarınızı iyi bilmeniz gerekmekte. Bu yüzden mamülünüzü kimin alacağından tutun da namacıyla müşteri sizin amacıyla paralarını bankadan çekip ürününüze yatırmak isteyecek, bunun tetkikini vakitınızın mühim bir bölümünü harcayarak bulabilirsiniz.
Rakip analizi. Yukarıdaki bölümleri geliştirdikçe, sizin rakiplerinizin kimler olduğunu da öğreneceksiniz. Planladığınız şeyi kimin yaptığını bulun ve nasıl başarılı olmuşlar araştırın. Başarısızlıklarını ve nasıl battıklarını bulmak da en az yukarıdakiler kadar mühim.

Gelişim planı. Ürününüzü nasıl oluşturacaksınız? Bu bir servis mi olacak, ya da daha karışık bir şey mi- yazılım, bir oyuncak gibi fiziksel bir ürün mü- oluşturacağınız şey her ne ise onu nasıl yapacaksınız. Süreci açıklayınız, ürünlerin kaynağından tamamlanmasına, paketlenmesinden depolanmasına ve müşteriye ulaşmasına kadar nasıl bir proses takip edilecek? Başka insanlara gereksiniminiz var mı? Bütün şunlar gözönünde bulundurulmalı.
Organizasyonlar. Kim yönetecek, kim katılacak? Organizasyonunuzu resepsiyondan CEO’ya kadar fonksiyonel olarak ve finansal olarak kimin ne gerçekletireceğini belirleyin. Organizasyon yapısını bilmek organizasyonun ne kadar tutacağını bilmenize yardım eder ve etkili bir şekilde hareket edebilmek amacıyla aşağı yukarı olarak ne kadar ana paraya gereksiniminiz olacağını hesaplamanıza yardım eder.

Mali durum. Kısaca söylemek gerekirse, bu madde sizin ne kadar harcamayı planladığınızı ve ne kadar kazanmayı umduğunuzu tanımlıyor. Bu planın en hareketli yönü olduğundan, uzun vadeli bir devamlılık amacıyla de en mühim parçası olduğundan, ilk sene amacıyla bunu her ay, ikinci sene amacıyla 3 ayda bir daha sonra ise senelik olarak bu maddeyi güncellemelisiniz.
h. Bir ticari hesap açtırın. Kredi kartıyla ödeme gerçekleştirme isteyenler amacıyla bir alternatif, sizin amacıyla de kredi yolu açan bir kontrat olacaktır.

i. Bir internet sitesi edinin. Hazır bir e-satış sitesinden faydalanın ya da kendi sitenizi kurun ya da kendinize bir site yaptırın. Bu mağazanın ön yüzüdür, ne kadar çekici olursa o kadar ziyaretçisi olacaktır.

Profesyonel tasarımcılarla anlaşın. Başlangıç olarak çok pahalı olabilir ama harika bir site ehemmiyet arz etmektedir.

j. Güvenilir bir iş yeri bulun. İster bir ofis, ister bir depo. Garajınızdan ya da boş odanızdan daha fazlasına gereksinim duyuyorsanız derhal bir adet edinin.

Eğer bir büroya gereksinim duymuyorsanız, fakat derli toplu olarak randevularınız olacaksa, bu gereksiniminizı karşılayacak yerler bulabilirsiniz. Google’dan “iş toplantıları amacıyla kiralık yer” incelemesi yaparak amacınıza ulaşabilirsiniz.

İşinize başlayın!

1-Ürününüzü yapın. Planladıktan, maliyetini karşıladıktan ve asli düzeyde malzemelerini aldıktan sonra derhal işe koyulun. Mühendislerle oturup yazılımı kodlamak ve test etmek, malzemeleri depolamak, toplu satın alımlar ve ürünün fiyatını saptamak bu aşamada yapılacaktır.

2-Pazarlama ve dağıtım planınızı uygulayın. Ürününüzle ve mantıklı bir şekilde mamülünüzün tüketileceği beklentisiyle pazarlamaya başlayın.

Periyodik olarak reklam verecekseniz iki ay eskiden bir kopyasının gönderilmiş olduğuna ilgi edin.

Mağazada satış yapıyorsanız, sipariş alın ve raflarda bu sipariş amacıyla boş yer bırakın. Eğer çevrimiçi satış yapıyorsanız kesinlikle bir siteniz olsun.

Bu piyasada olanlarla görüşmeye başlayın ve müşterilerin her vakit neye gereksinimleri olduğuna çok ilgi edin.

Sosyal Medyayı aktif olarak kullanın. Henüz okyanusta ufak bir damla olabilirsiniz ama Sosyal Medya sizin tanınmanıza vesile olacaktır.

3-Ürününüzü satışa sunabilirsiniz. Pazarlamaya hazır durumda. Medyada, internette bunu duyurun. Tweetleyin, facebookta paylaşın. Bırakın dünya sizinle tanışsın. Artık bir işiniz var!

Yeni Bir İş Kurmak

İpuçları

İnternetin gelişmesiyle, çevrimiçi işler başlamak amacıyla en basit yoldur ve başka işlere göre daha az maliyetle başlanabilir.
Gittigidiyor, ebay gibi siteler üzerinden ticaret gerçeklştirmeyi düşünebilirsiniz.
Perakende satış da sizin amacıyla güzel bir alternatif olabilir.
Fiyatlarla oynama gerçekleştirmekten çekinmeyin.
Bazen başlangıcın maliyeti yüksek olduğundan, bayi açmak daha iyi bir düşünce olabilir.
Size tecrübe ve destek sağlayacak ve ürünlerinizi direkt satacak bir şirket bulun. Hem de emniyet edebileceginiz bir akıl hocası bulun.
Direkt satış yapan şirketler başkalerine nazaran daha düşük maliyetle başlıyorlar. Hem de geleneksel işe göre yaseneması da daha basit oluyor.
Öğrenmeye devam edin ve değişime açık olun. Akıl hocaları, arkadaşlar, ulusal işlerle ilgilenen organizasyonlar, forumlar bulun. Herkes amacıyla kendi işini yürütmesi daha basittir ve herkes kendi işi ile ilgili en iyisini bilir.
Müşteriniz olabilecek şahıslara her vakit dşayet verin. Ürününüze gereksinim duyduğunda, ilk aklına gelen şahıs siz olun.