İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi, kısa vadeli düzenlenen ve düşük tutardaki nakit greksinimlerini karşılamak amacıyla müracat edilen bir kredi türüdür.

İhtiyaç kredisinin nasıl alındığı ile ilgili verilere değinmeden önce, lüzumsinim kredisi ya da başka adıyla tüketici kredisi ile ilgili biraz bilgilendirmeler yapalım. İhtiyaç kredisi, kısa vadeli düzenlenen ve düşük tutardaki nakit greksinimlerini karşılamak amacıyla müracat edilen bir kredi türüdür. Günümüzün ilerleyen teknolojisine bankaların da adapte olmasıyla, lüzumsinim kredisi amacıyla bundan sonra bankaya gitmeye lüzum kalmamakta, telefon ya da internet yolu ile lüzumsinim kredisi kullanılabilmektedir. Öyle ki bankalar; getirilen taksit yasaklamalarından sonra cep telefonu satın alabilmek amacıyla dahi lüzumsinim kredisi vermektedirler.

İhtiyaç Kredisi Şartları

İhtiyaç kredisi alınmasını en çok etkileyen faktörler; gelir hali ve bankalarda uygulanan işlemler neticesi meydana gelen Bireysel Kredi notudur. Bu noktada bilinmesi lüzumen ise; lüzumsinim kredisi çekebilmek amacıyla kredi notunun kaç olması lüzumtiğidir. Kredi notu, 1 – 1900 puan aralığında verilir. 1 puan en riskli grupken, 1900 de en iyi puan olmaktadır. Bankalar, kredi notu değerlendirmesinde birtakım özel kararlar alabilse de, genel olarak;

1 – 699 aralığı en riskli,
700 – 1099 aralığı orta riskli grup,
1100 – 1499 aralığı az riskli grup,
1500 – 1699 aralığı iyi grup,
1700 – 1900 aralığı çok iyi grup, şeklinde değerlendirme yapmaktadırlar.

Yukarıdaki tabloda yer alan en riskli ve orta riskli grubun lüzumsinim kredisi alma talihi lüzumtiğince düşükken, az riskli takımda yer alanların gelir hallerine göre lüzumsinim kredisi kullanabilme şansları vardır. İyi ve çok iyi takımda yer alan bireylerin ise; genel olarak lüzumsinim kredisi kullanmalarında bir pürüz çıkmamaktadır. Tabi bütün şunlar genelde uygulanan prosedürün sonuçları. Kimi vakit kredi notunuz beklenilen az dahi olsa düşük miktarda kredi çekebilme onayını alabilirsiniz. Kredi notunuzu bilmiyorsanız Findeks’ten hesap açarak öğrenebilirsiniz.

Kredi notu yalnızca lüzumsinim kredisinde değil, vasıta ve konut kredisi tüketiminde da lüzumtiğince önemlidir. Aslına bakarsanız bundan sonra çoğu kurum kredi notunuza bakmaktadır. Örneği kredi notu riskli olan bir şahıs rahatlıkla kontratlı telefon alamaz ya da vasıta kiralayamaz. Kurumsal şirketlerin anında hepsi kiralama ya satın almalar evveli kredi notunuzu sorgulamaktadır.

Kredi Kullanma Şartları Nelerdir?

Birkaç istisnai hal haricinde, alçakta yer alan maddeler; bankaların bütün kredi çeşitleri amacıyla aradığı şartlardandır.

1- 18 yaşını doldurmuş olmak,
2- Vergi levhası ya da SGK kaydınının aktif olması,
3- Bankalarla uygulanan başka çalışmaların düzgün olması,
4- Evli olunduğu ve ipotek verilerek kredi alınmak istendiğinde, eş rızasının olması,
5- Konut kredisi haricinde, lüzumsinim Kredilerinde maksimum 48 ay vade talep edilebilmesi,
7- Gelirin resmi geçerliliği olan evraklar ile sunulması, şeklindedir. Bütün bu maddelere ve kredi notuna ilgi edilerek uygulanan başvurular neticesi, lüzumsinim kredisi tüketimi gerçekleşebilir.

Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Alınabilecek ihtiyaç kredisinin üst limitini belirleyen iki değişken vardır. Bunlardan biri aylık gelir öteki de kredi notudur. Geçmiş yıllarda, tüketici kredisi üst limiti genelde gelirin 12-15 katı idi. 2016 senesinde uygulanan bir planlama ile kredi kartı ve kredi tüketimine birtakım limitler getirilmiş olup, alınabilecek en yüksek kredi; aylık gelirin 4 katı olacak şekilde sınırlandırılmıştı. Daha sonra bu uygulamada tekrar planlamaler yapılıp, bu sınır kaldırılmıştır. Yine bankaların kredi kullanım limitini, kredi notu ve gelire göre saptadığını bilmeniz lüzumir. Bireysel Kredilerde üst limit sahip olunan Kredilerin ve yeni talep edeceğiniz kredi tutarının toplamı hesap edilerek düzenlenir. Daha yüksek miktarlarda kredi ihtiyaç amacıyla ek geliriniz varsa belgeleyebilir ya da ipotekli kredi çekebilirsiniz.

Bankalarla temaslı anında her bireysel müşterinin; bankadan bankaya farklılık gösterebilen tanımlanmış kredi limiti vardır. Bu limit dahilinde koşulları yerine getirdiğiniz takdirde rahatlıkla ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Hem de talep edebileceğiniz ihtiyaç kredisinin tutarı, sahip olunan tamamlanmamış Kredilerinize göre de değişkenlik gösterir.

Günümüzde bankaya gitmeden rahatlıkla kredi kullanabileceğiniz birtakım bankacılık sistemleri sahip olunantur. Bunların en kolayı genelde şubesiz dijital bankacılık hizmeti altında verilir. Bankanızla görüşerek güncel fırsatları öğrenebilir, ihtiyaç kredisi olan miktarı birkaç saat içersinde alabilirsiniz.

İhtiyaç kredisi çekerken ilgi edilmesi gereken bir konu da faiz oranları ve masraflardır. Her bankaya göre devre devre farklılık gösterir.