Kredi Kartı Başvurusu

Ülkemizde uygulanan harcamaların %50’ye yakını kredi kartı ile yapılmaktadır.

Kredi kartı, bankalarca ve kimi kuruluşlarca şahıslara verilen, günlük satın almalarda para ve çek tüketimini önlemeyi hedefleyen bir ödeme biçimidir. Alınan malın ya da yaptırılan hizmetin bedelinin, söz hususu kartı veren yerce ödenmesi güvencesini taşıyan bir sistem getirmektedir. Müşterinin başvurduğu tarihe göre her ay harcamalar faturalandırılır ve devre sonucunda (30 gün) müşteri, bu faturaları ödeyerek kredi borcunu sıfırlandırır.

Dünya’da kabul gören mühim kredi ve banka kartı şirketleri bulunmaktadır. Visa, Mastercard gibi şirketlerin genel amaçları aynı dünyada varolan nakit para akışını Banka Kartları, Kredi kartları, Ön ödemeli Kartlar gibi sistemlere taşımaktır. Şuan dünyada hala %85 nakit para kullanılmaktadır.
Başvurular, bankaların internet sitelerinde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Türkiye’deki birtakım bankalara ait müracaat süreçleri şu şekildedir:

Türkiye İş Bankası Kredi Kartı Başvurusu

İş Bankası’nın alçakta belirti edilen internet sitesine girerek çevrimiçi müracaat sağlanabilir. 5 değişik kart tarzına sahip olan banka (Maximum Tema Kart, Maximum Kart, İş’te Üniversiteli, Maximiles, Makro Maximum Kart) kart tarzına göre daha sonra müşteriyle iletişime geçerek lüzumlu belgeleri talep eder. Müşteri de en yakın İş Bankası’na bu belgeleri teslim etmelidir; örnek olarak İş’te Ünivetsiteli kartı amacıyla üniversite öğrencisi, öğrenciliğini ispatlamak hedefiyle öğrenci belgesi teslim etmelidir.

Garanti Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Benzer şekilde Garanti Bankası da tekrar alttaki internet sitesinden çevrimiçi müracaat kabul etmektedir. Garanti Bankası’nın dört değişik kart çeşidi bulunmaktadır: Bonus, Bonus Gold, Bonus Platinium ve Bonus American Express. Bu dört kart tipi, harcamalarınıza göre belirleyebileceğiniz kartlardır. Online formdaki verileri doldurarak müşteri temsilcisinin müşteriye ulaşılması sağlanmaktadır.

Denizbank Kredi Kartı Başvurusu

Denizbank da tekrar paralel şekilde bir çevrimiçi form ile müşterilerine ulaşmayı hedeflemiştir. Söz hususu formdaki verileri girdikten sonra müşteri temsilcisi sizinle mail ya da telefon yolu ile ulaşmaktadır. Hem de paylaşılan sayfada kredi kartı müracaatı dışındaki başka müracaatlarınız amacıyla de liste hazırlanmıştır.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Başvurusu

Yapı Kredi Bankası (YKB) altı değişik opsiyonuyla hem gezmeyi seven müşteri arkadaşı kart sistemi yaratmış hem de alışverişin daha tutarlı masraflarla ilerlemesini sağlamıştır: Yapı Kredi World, Yapı Kredi Crystal, Yapı Kredi Adios, Yapı Kredi Adios Premium, Yapı Kredi Play ve Yapı Kredi Taksitçi. Web sitesinden müşteri ilgilendiği kartın verilerini elde ederek müracaatını yapabilir.

Akbank Kredi Kartı Başvurusu

Akbank, bünyesindeki üç kredi kartı (Axess, Axess Wings ve Axess Free) ile kartlara ait imtiyaz ve üstünlükleri sahibi olan bir internet sayfasıyla çevrimiçi müracaatları kabul etmektedir.

Ülkemizde uygulanan harcamaların %50’ye yakını kredi kartı ile yapılmaktadır. İlerleyen senelerde bu oranın çok daha çok olacağını tahmin etmek ise bundan sonra hiç de zor değil. Durum bu tür olunca bankaların kullandıkları kredi kartı platformları detaylı kampanya ve şahsa özel kullanım seçenekleri ile pazardan daha çok pay alabilmek amacıyla müşterilerinin karşısına çıkıyor.

Kredi kartları çoğunluklu olarak taksitli alışverişlerde kullanılmasından ötürü bir defa alınan kredi kartının taksitlerinden ve kullanım alışkanlığından ötürü iptal edilmesi kullanıcı acısından zor oluyor. Öte yandan kredi kartı limitlerinin bireyin maaşına göre sınırlanmasından ötürü, aniden çok kredi kartı edinmek ise bundan sonra eski kadar basit da değil. Bunlardan ötürü bir kredi kartı edinmek amacıyla müracaatte bulunmadan önce, lüzumlu inceleme ve karşılaştırmaları yapmak, eskiye göre daha mühim bir hal alıyor.

Harcama Türünüze Göre Kredi Kartı Seçmelisiniz

Bankaların kullanmış oldukları, Word, Bonus, Maximum vb. kredi kartı platformları bireylerin harcama çeşidine göre ek puanlar ve detaylı yararlar (indirimli sinema, tiyatro vb.) sağlayacak kredi kartı ürünleri çıkartıyor. Temel olarak her kredi kartı harcamalarda puan kazanımı sağlasa da özel olarak akaryakıt, kozmetik, giyim vb. alışverişlerde ek puan veren ve detaylı kampanyalar yayınlayan kartlar, nerdeyse her kredi kartı platformunda mevcut. Bundan ötürü kredi kartı seçiminizi kendi harcama alışkanlıklarınıza göre yapmanız, uzun vadede size detaylı kazançlar sağlayacaktır.

Seçtiğiniz Kredi Kartını Karşılaştırmalısınız

Sizin harcamalarınıza ve tercihlerinize ideal olan kredi kartlarını, başka bankaların kredi kartları ile kıyaslamalısınız. Çünkü her kredi kartının size sunacağı imkânlar ve kampanyalar değişiklik gösterecektir.

Karşılaştırma yapılırken ilgi edilecek bir başka hususta, senelik kredi kartı aidatlarıdır. Yasal olarak kredi kartı yayınlayan kurumlar, aidatı olamayan kredi kartı sekmesini de müşterilerine sunmaları gerekiyor. Ancak, aidatı olmayan kredi kartlarının puan vermesi ya da taksit opsiyonunun olup olmaması, meşru olarak tamamıyla kartı çıkartan kuruma bırakılmış durumdadır. Bundan ötürü karşılaştırma uygulanan kartlarda aidat ödemesinin olup olmadığına ve olması halinde senelik ne kadar ödeme yapacağınızı inceleyerek karar vermeniz, gelişen vakitlerde tatsız sürprizler ile karşılaşmanızı engelleyecektir.

Kredi Kartı Başvurusu Yapmadan Önce Karşılaştırma Sitelerini İncelemelisiniz

Kredi kartı müracaatı yapmadan önce, kredi kartlarının karşılaştırma yapıldığı siteleri incelemenizde yarar var. Bunun birinci nedeni, yukarıda belirtmiş olduğumuz bütün verilere karşılaştırma sitesi üzerinden basitçe ulaşabilir, İkinci olarak ise gözden kaçabilecek kredi kartı türlerinden haberdar olarak, basitçe karşılaştırma yapabilirsiniz.