Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bankaların kara listesinde olan şahıslar amacıyla düzenlenen SİCİL AFFI Resmi gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi geçen tarihlerde.

Kredi Sicil Affı

Kredi Sicil Affı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bankaların kara listesinde olan şahıslar amacıyla düzenlenen SİCİL AFFI Resmi gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi geçen tarihlerde.

Bunun tarafında aşağı yukarı 12 milyon şahıs kredi Sicil Affının ne bulunduğunu, kara liste Sicil Affından nasıl yararlanacaklarını, kara liste Sicil Affı müracaatının nereye nasıl yapılacağını merak etmekteler.

Bizlerde bu yazımızda sizler amacıyla Sicil Affı konusunu derledik.

KARA LİSTE SİCİL AFFI

Resmi Gazete’de yayımlanan yasa maddesinde kara liste Sicil Affından yararlanacak olanların yapması gerekli olanlar ile Sicil Affından kimlerin yararlanacağı ile ilgili verilere yer verilmiştir.

Uygulanacak olan Sicil Affı kapsamında birtakım bankalar kendi değerlendirmeleri üstünde gittiği amacıyla birtakımlarımız Sicil Affından yararlanamayacak.

Yararlanmış olsa bile banka tekrar eski bulgular tarafında gidecektir. Tabii bu her banka amacıyla sasenemaz. Artık bu hal tamamı ile banka inisiyatifine kalmıştır.

Sicil Affı kapsamında, karşılıksız çek, kredi, kredi kartı, senet gibi borçlarını ödemeyen ve bunun sonucunda kara listeye giren şahıslar Sicil Affından yararlanarak finansal geçmişini bu sayede temize çekebilir.

Kredi Sicil Affında şahıslar var olan borçlarını ödeyerek ya da yeni bir ödeme planı hazırlayarak yararlanabilecek.

Kara listede olan borçlular borçlarının tamamını 6 ay amacıylade ödemeli ya da tekrar yapılandırmalıdırlar. Fakat bu şart ile Sicil Affından yararlanılabilir.

6 ay amacıylade sahip olunan banka borçlarını ödeyen kara listede tespit edilen şahıslar 5 sene beklemeden direkt olarak bankaların kara listesinden çıkarak Sicil Affından yararlanmış olacak.

SİCİL AFFI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Kara listede olan borçluların;

*6 ay amacıylade gecikmeye düşmüş sahip olunan borçların ödenmesi,

*6 ay amacıylade gecikmeye düşmüş sahip olunan borçların yapılandırılması ile kredi Sicil Affından yararlanılacaktır.

SİCİL AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kara liste Sicil Affından yararlanmak isteyen bireylerin;

Borçlu bulunduğu banka şubesine giderek borçlarını ödemek amacıyla müracaatte bulunması gerekmektedir.

Bunun ardındannda borçlarını 6 ay amacıylade ödeyen ya da yapılandıran bireylerin son banka prosedür hareketleri TBB yani Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilerek merkez doğrultusundan yapılacak olan araştırma ardından kara listeden silinecektir.

Bu prosedürin ardındannda Sicil Affından yararlanılan şahıs listesi bankalara iletilerek yeni bir sayfa açılacaktır.

Ama yukarıda da dile getirdiğimiz üzere bankalar daha evvel sizin kara listeye girmiş bulunduğunuzu görecektir ne kadar kara listeden çıkıp Sicil Affından yararlanmış olsanız da bu halde tekrar iş banka inisiyatifine kalmış olacak.

Sizin yapmanız gereken bu süreçten sonra daha ilgili davranmanız olasıysa borçlarınızın tamamını ödedikten sonra bankalar ile yeni bir çalışma başlatmanız ve bunun tarafında ödeme alışkanlıklarınıza ilgi etmeli hem kredi notunuzu yükseltip hemde bankalar gözünde olan güveninizi arttırmanız gerekir.