Kredi Sicil Bilgileri Nereden Alınır

Herkesin kafasında soru şu daha doğrusu kredi çekmek isteyenlerin. Kredi sicil bilgilerimi nereden alabilirim.

Bu veriler, Türkiye’de faaliyet gösteren banka, tüketici finansman, faktöring, leasing, varlık yönetim şirketleri tarafından oluşturularak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilir ve bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek risk raporu ve kredi notu olarak finans kurumlarının ve bireysel kullanıcıların hizmetine sunulur.

Merkez Bankasının kara listesine bir kişi kendi bankasının ihbarı üzerine girmektedir. Kişinin kredi ve kredi kartı borcunu belirlenen süre zarfında ödememesi durumunda veya kıymetli evrakların ödenmemesi durumunda alınır. Listeye giren bir kişi de kendisi hakkında nasıl bir sürecin başladığını ancak Merkez Bankasına yazacağı dilekçe sayesinde öğrenebilir. Merkez Bankasının bulunduğu Ankara yerleşkesine iade taahhütlü veya doğrudan yazışma ile yapacakları sorgulama neticesinde öğrenebilirler.

Banka müşterilerinin yazışma için kullanabileceği adres; TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI İdare Merkezi İstiklal Cad. No:10 Ulus 06100 Ankara’dır. Banka kara liste sorgulama dilekçesinin örneğini ise, internet üzerinden rahatlıkla bulabilirler.