Piyasa Değeri Ve Analizleri

Piyasa Değeri Ve Analizi

Sizlerin aklınızı kurcalayan bu bedelsiz beklentisine bir nevi olarak açıklama getirmek istiyorum. Bedelsiz beklentileri 2 ana kural ile satın alınırlar. Beklentinin oluşmasını sizlere bir çok yazımızda anlatmıştık fakat borsada şu şekilde bir hal bulunmaktadır ; borsada şirketlerin ödenmiş sermayeleri bulunmaktadır ve bu ödenmiş sermaye halleri şirketlere gelecek senelerde sermayeye ihtiyaç duyabileceklerini anlatırlar.

Bu yüzdende şu şekilde bir rasyo tüketilir ; ödenmiş sermaye ve pazar sayısal sayısal değeri analizi diye tanımladığımız bu iki kavram sermayesi düşük ama buna göre pazar sayısal sayısal değeride düşük kalmış şirketlerdir Yani Asıl bedelsiz Potansiyeli yüksek olan şirketler mantık olarak bu tür çalışılmalıdır. Buna göre ise şu şekilde bir rasyo tüketilir ödenmiş sermayesi en düşük şirket sermaye arttırımına en yakın şirkettir pazar sayısal sayısal değerinide başka sektörlere göre ideal görüyorsanız şirkete yatırım yapabilir statüsüne gelmiştir. Şimdi alçakta sizlere bir tablo vereceğim bu tabloda Borsada normal yolla prosedür gören ve ödenmiş sermayesi düşük şirketleri sıralamaktadır. Ödenmiş sermayesinin yanısıra şirketlerin pazar değerleri’de mevcuttur. Buna göre bir yatırım tipi nasıl oluşturulabilir sizlere bunu anlatacağım.

Ödenmiş sermaye ve pazar sayısal değeri rasyosu analizi

Şimdi yukarıyada sunduğumuz tabloya istinaden

 1. CMBTN ,
 2. BFREN ,
 3. KARTON ,
 4. EGEEN ,
 5. INTEM ,
 6. KONYA ,
 7. ERBOS

Bunun gibi şirketlerin sermayelerinin pazarının çok çok arkasında kaldığı görülmüştür, Fakat bu bekletinin satın alınıp alınmadığı hususu ise birazda pazar sayısal değerinde saklı kalmıştır.

Örnek vermek lüzum görülürse 4.873 milyon sermaye ile konya çimentonun pazar sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal değeri 1 milyar 357 milyon TL olmuş ve pazar sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal değeri yönünden bütün bedelsiz potansiyeli yüksek olan şirketler arasında en yüksek kıymetli şirket Olmuştur. Tabi’ki sektörler kıyaslaması kesinlikle yapmıyoruz ama CMBTN 1.770 milyon sermaye ile borsada en çok sermaye lüzumsinimi duyacak yani sermaye arttırımı yapabilecek potansiyeli taşıyan şirkettir. Buna nazaran 66 Milyon TL pazar sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal değeri oluşmuştur.

Çimbeton lüzum karlılık yönünden lüzum ise üretim hususu yönünden tabiki konya çimento ile karşılaştırma yapılacak şirketler değildir Fakat iki aynı sektör arasındaki sermaye ve pazar sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal değeri oluşumu yönünden bunu anlatıyorum. Bu iki şirket arasında sermaye arttırımına en yakın şirket hangisi diyerek bana sorulsa Tereddütsüz Cimbeton derim. (bu bir kıyaslama değildir sermayesi düşük kalmış şirketin sermaye arttırımı beklentisinin satın alınıp alınmadığının analizidir.)

Şimdi gelelim Sermaye ve pazar sayısal  değeri rasyosuna göre Ucuz olan şirketlerin Listesine Yani Sermaye arttırımı Beklentisinin satın alınmamış olan şirketlerin listesi ;

 1. CMBTN
 2. INTEM
 3. DERIMLİNK
 4. MAALT
 5. DENCM
 6. AKSUE
 7. BURCE
 8. LUKSK
 9. DITAS

Yukarıda saydığım bu 10 şirket amacıyla sermaye sine miktarla pazar sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal sayısal değeri geride kalmış sermaye arttırımı beklentisi olan şirketlerdir yani beklentisinin satın alınmamış olan şirketler diye biliriz Peki sermaye arttırımı beklentisi satın alınmaz mı yahu ? diyecekler tabi ki kesinlikle çıkacaklardır. Bu beklenti satın alınmaması amacıyla sizlere bir kaç namacıyla sayacağım şimdide ;

1) şirketin karlılık yönünden olumsuz zarar açıklıyor ya da sermayesinden düşük kar açıklıyor ise bu beklenti satın alınmaya bilir Ama Şu unutulması ki bu yukarıyada saydığım şirketlerin bedelsiz potansiyeli her halükarda bulunmaktadır ve devam etmektedir.

2) şirket Fili dolaşımdaki miktar çok düşük ise spekülatörler yüksek miktarda hisse toplayamadıkları amacıyla bu tarz payları tercih etmeyebilirler.

3) Yukarıda saydığım şirketler Lot bakımından SIĞ hisselerdir. Karlılık miktarlarındaki artışlar bu payların fiyatlarından çok ağresif olarak yukarıya yönlü fiyat oluşumları sağlayabilirler.

Sermayeye miktarla pazar sayısaldeğeri analizini sizlere az çok anlatmaya çalıştım. iyi çalışmalar.