En Düşük Kredi

Kredi çekmek istiyorsunuz ve en düşük kredi arıyorsunuz.Yada kredi cekmek istiyorsunuz.Neredeyse haftada bir bankalar yönünden krediniz hazır anında kullanın diye aranıyorum. SMS ya da e-posta bitti sıra telefonla durmadan aranmaya geldi.

Düşük Faizli Kredi Nedir Kandırmacamı

Gören duyan ücretsiz para veriliyor sanacak. Sanki bu bir imtiyaz ve sahip olmak amacıyla can atıyorum. İnanın adını vermek istemediğim bir banka her ay en az üç kez hem taşıt, hem konut hem de Bireysel Krediniz hazır diye hem sms hem e-posta atıyor. Şaka gibi, otomatiğe bağlamış durumdalar. En azından telefonla aranmıyorum diye sevineceğim fakat bu sefer diğer bir banka otomatiğe bağladı arıyor. Israrla kredi kartından taksitli nakit avans kullandıracak. Düşer miyim bu tuzağa? Kredi kartlarından taksitli ya da nakit avans adı altında kullandırılan Kredilerin toplam maliyet oranları çok yüksek. Bu tamamıyla bir pazarlama taktiği ve bu tip Kredileri kullanmak hiç mantıklı değil.

Son moda otomatik davetiye merkezi aramaları. Robot bir ses : “Sayın ……., 10.000 TL lüzumsinim krediniz hazır, kulanmak amacıyla 1’e basın” diyor. Ne kadar yaratıcı değil mi?

Peki bütün şunlar ne demek oluyor, düşük ve ideal kredi kullanmak ile alakası ne?

Herşey dönüp dolaşıp kredi notuna bağlanıyor. Kredi notum yüksek bulunduğu amacıyla bankaların öncelikli müşteriler listesindeyim. Krediye ihtiyacım olmadığı amacıyla kredi alma potansiyeli yüksek olarak sınıflandırılmış müşteri grubundayım. Kredi notum 1800 üstünde. Bireysel Kredi notunun önemine ve nasıl yükseltilmesi gerektiğine çeşitlica değindiğim yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Artık kredi notunun kaç bulunduğuna göre değişik faiz miktarları uygulanıyor. Bu miktarlara internet üstünden ya da Google aramaları ile ulaşmanız olası değil. Bankaların sizi yukarıda açıkladığım gibi öncelikli müşteriler listelerine dahil etmeleri lazım. Ya da direk müşteri temsilcilerinin size ulaşması gerekiyor. Bu şekilde alınan kredi faiz miktarları çok daha avantajlı.

Bu yüzden olmazsa olmazımız ve ilk sırada yer alan şartımız Bireysel Kredi notumuzun yüksek olması.

Bir gün ev alırım diye planınız var ise şimdiden notunuzu arttırmak amacıyla danışmanlık almanızı tavsiye ediyorum. Findeks.com bunun amacıyla başlangıç noktanız olmalı. Bankalar ya da başka finans kuruluşları üstünden hizmet satın alabilmek daha pahalıya geliyor.

Gelelim en tanınmış mevzuya. Google’a “en ucuz, en düşük, en ideal kredi” diye yazdığımızda çıkan danışmanlık firmalarının hizmetine; ya da “krediniz reddoldu mu, biz çıkartıyoruz” diyen ilanlara. Genellikle belirtmek istiyorum ikincisine ilgi edin. Böyle bir dünya yok. Kişisel bilgilerinizi hiç tanımadığınız kurum ya da insanlarla paylaşmak çok riskli. Krediyi sonuç olarak bankalar sağlıyor ve hepsinin baktığı sistem ve kredi değerlendirme politikalarının asli mantığı aynı. Sadece risk hesaplamaları değişiklik gösterdiği amacıyla değerlendirmeleri bazı durumlarda daha elastik olabiliyor.

Danışmanlık firmaları bankalarla anlaşmalar yaptığı amacıyla direkt onların üstünden yaptığınız müracaatlardan ayrı bir komisyon alıyorlar. Doğal olarak bankalar bunu kredi civarlarına amacıylae yediriyor. Bu yüzden direkt banka şubelerine gidip müracaat gerçekleştirmek son dakikada daha avantajlı miktarlar yakalamanızı sağlayabilir.

Kredi faiz miktarları tek başına bir mana ifade etmiyor. Bunun amacıyla vergiler, komisyonlar ve masraflar dahil ediliyor. Birçok değişik miktar bulunuyor. Burada kafamız karışmadan bakacağımız bir miktar var: Yıllık Toplam Maliyet Oranı. Bütün kredi miktarlarını bu şekilde karşılaştırmalıyız. Yıllık toplam maliyet seviyesi en düşük olan kredi en ucuz ve en ideal kredi demektir.

Kullanılan Kredilerin %90’undan çoğu sabit ödemeli planlardan oluşuyor. Fakat unutmamak gerekiyor ki elastik ödeme planları da bulunuyor. Genellikle uzun vadeli Kredilerde kişye özel oluşturulan, değişik ödeme opsiyonları tespit edilen planlarla ciddi miktarlarda daha az kredi faizi ödemek olası. Bu mevzu uzmanlık ve şahsa özel bir değerlendirme gerektiriyor. En ideal ve en ucuz krediyi bulmak amacıyla yalnızca senelik toplam maliyet seviyesine değil aynı vakitte ödeme planı opsiyonlarına da bakmak gerekiyor.

Bu iki hususta yazdığım “50% Daha Az Kredi Faizi Ödeyin” yazımı kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum. Yıllık toplam maliyet miktarları ve ödeme planları ile alakalı daha çeşitli bilgi edinebilirsiniz.

En son olarak, ne vakit kredi kullandığımız ve kredi müracaatsunda bulunduğumuz mühim. Birkaç bankadan aniden yakın günlerde kredi müracaatsunda bulunmak olumsuz bir durum. Merak etmeyin bankalar bütün bu müracaatları görüyor. O yüzden krediniz onaylanmadı mı anında ertesi gün gidip başka bir bankaya ya da aynı anda birkaç bankaya aniden başvurmayın. Bu yüzden “onaylanmayan Kredilerinizi biz onaylatıyoruz” diyenlere sakın kulak asmayın.

En son ne vakit kredi kullandığınız, kaç kere müracaatte bulunduğunuz ve müracaatlarınızın hali – red olup olmadığı – bütün bankaların gördüğü sistemler üstünde kayıtlı. Bütün şunlar kredi notunuzun hesaplanmasında olabildiğince mühim bir noktaya sahip. Bu nedenlerden ötürü kredi müracaat sayınız ve dönemleri en ucuz ve en ideal krediyi bulmanızda mühim olan başka hususlardan biri.

Kısaca özetlemek gerekirse; en düşük ve en ideal krediyi bulmak amacıyla ilgi etmemiz gereken 6 adet nokta bulunuyor.

1) Bireysel Kredi Notumuzu arttırmak
2) Kredi kartlarından taksitli ya da nakit avans adı altında kredi kullanmak yerine bireysel lüzumsinim kredisi kullanmak
3) Direkt banka şubeleri ve internet sayfaları üstünden müracaatte bulunmak
4).Bütün masraf ve komisyonların dahil edildiği senelik toplam maliyet miktarlarını karşılaştırmak ve en düşük olanını seçmek
5) Bireye özel elastik ödeme planı alternatiflerini hesaplamak
6) En son ne vakit kredi kullandığımız, müracaatte bulunduğumuz ve kaç kez müracaatte bulunduğumuza göre düzenleme gerçekleştirmek